Congratulations to 2014 California Writers Club Young Writers Contest Winners!

CWCHECKLogo

2014 California Writers Club Young Writers Contest Winners

The Betty Tenney Memorial Essay/Personal Narrative Awards 

6th Grade

1st  Dalia Horta  for “Lone TreeBeach”

EllerhorstSchool: Michael Gerhardt, Teacher

2nd  Sierra Dabby  “Green Gross Monsters”

Martinez: Sharon Francis

3rd  Joceyln Berry  “Rain: A Blessing from God”

FHEAcademy: Ginger Beckstead

7th Grade  “Planet of Miracles”

1st  Emma Rust

Orinda: Cecilia Kilmartin

2nd  Katie Lyons  “All Tied Up”

Orinda: Cecilia Kilmartin

3rd  Blaire Murphy  “Jumping into My Fears”

Orinda: Cecilia Kilmartin

 8th Grade

 1st  Kiki Immel  “Danger on the Trail”

Orinda: Barbara Gunderson 

2nd  Lauren Russell  “This is It”

Windemere: Robin Russell 

3rd  Yukta Rakesh  “A Heavenly Ballet”

 Windemere: Robin Russell 

Poetry

6th Grade

 1st  Liann Bielicki  “Color the Flowers”

Iron Horse: Rebecca Tenelshof 

2nd  Julia Little  “Writer’s Block”

Pleasant Hill: Lynn Buckingham 

3rd  Enya Pan  “Flowing Like the River”

Windemere: Erika Eastman 

 7th Grade

 1st  Isabel Hinchliff  “To Cross a Cat”

Joaquin Moraga: Stephen Nicolini 

2nd  Elisa Fang  “A Footprint”

Windemere: Susanna Halliday Miller

3rd  Chinasa Mbanugo  “Roses”

Dorris Eaton: Melissa Parker 

8th Grade 

1st Isabelle Jia  “Iced”

Windemere: Mitchell Jensen 

2nd  Isabelle Jia  “Spill the Shots”

Windemere: Mitchell Jensen 

3rd  Victor Wu  “I Play Keyboard for the Internet”

Canterbury: Jeanne Wong 

Short Story

 6th Grade

 1st  Grace Corrigan  “The Mystery of Angelica”

Foothill: Mr. Hoshow

 2nd  Asha Jotwani  “Lost Hearts”

Windemere: Deborah Robinson

 3rd  Liann Bielicki  “Doll”

Iron Horse: Rebecca Tenelshof 

 7th Grade

 1st  Rivca Chaver  “Cherry Blossoms”

Tehiyah Day: Stephanie Piper 

2nd  Aaron Ouyang  “The Spark”

Dorris Eaton: Melissa Parker 

3rd  Emily Moreira  “Ward 21”

PineValley: Mrs. Ciriaco 

 8th Grade

 1st  Benjamin Tan  “Wildflower”

Windemere: Mary Blasquez 

2nd  Ingrid Lam  “Bittersweet”

PineValley: Kimberly Murray 

3rd  Alexandra Reincecke  “The Chasers”

Orinda: Barbara Gunderson

 Humor

6th Grade

 Morgan Micallef  “Butterfingers”

Walnut Creek: Tina Ahmed 

7th Grade

 Hannah Brown  “My Lotus Flower and My Odysseus (The Story of My Life)”

Orinda: Cecilia Kilmartin

Looking forward to meeting all of you at the banquet!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.